Cyberbezpieczeństwo odgrywa dziś ważną rolę w różnych organizacjach oraz firmach, a tym złożonym zadaniem najczęściej zajmują się specjaliści ds. bezpieczeństwa IT. Nie mniej ważną rolę odgrywa jednak także każdy inny pracownik w firmie, niezależnie od zajmowanego stanowiska czy obowiązków zawodowych. To pracownicy mogą być najbardziej wrażliwym ogniwem w ogólnej ochronie cyberbezpieczeństwa organizacji, którą atakujący mogą umiejętnie wykorzystać w celu uzyskania dostępu do danych firmy i innych poufnych informacji.
W miarę jak rośnie rola technologii w codziennym prowadzeniu działalności biznesowej, rośnie także wachlarz zagrożeń i sprytnych ataków wykorzystywanych przez oszustów. Regularne szkolenia w zakresie cyberbezpieczeństwa wspierają więc kulturę cyberbezpieczeństwa, która z kolei ma przełożenie na zdolność organizacji do obrony.
1. Kultura cyberbezpieczeństwa wzmacnia ochronę firmy.
Bez regularnych szkoleń z zakresu cyberbezpieczeństwa oraz monitorowania wiedzy pracowników i umiejętności rozpoznawania ataków trudno jest ocenić rzeczywistą zdolność firmy do samoobrony. W średnich i dużych organizacjach istnieje tak duża ciągła rotacja pracowników, że nie ma dnia, by nie pojawił się ktoś nowy, co w przypadku braku przeszkolenia może stanowić potencjalne zagrożenie dla luk w zabezpieczeniach. Z tych powodów ważne jest, aby wprowadzić do firmy kulturę bezpieczeństwa cybernetycznego poprzez regularne monitorowanie wiedzy pracowników i szkolenie nowych pracowników w zakresie zagadnień związanych z cyberbezpieczeństwem.
2. Zaangażowanie i współodpowiedzialność pracowników.
Edukując pracowników na temat cyberbezpieczeństwa i roli każdej osoby w ochronie informacji firmowych, sprawimy, że każdy pracownik firmy stanie się świadomy swojej roli i będzie mógł wziąć odpowiedzialność. Ważna jest chęć zaangażowania pracowników i ogólnie pozytywne nastawienie do szkoleń z cyberbezpieczeństwa, dlatego proces ten musi być prosty i kompletny, aby nie stwarzał niepotrzebnych obciążeń i nie stał się kolejnym przykrym obowiązkiem dla pracowników. Zapewniając ogólnie pozytywne nastawienie pracowników do tematu cyberbezpieczeństwa, będzie można oczekiwać znacznie lepszych wyników i proaktywnego działania pracowników w zakresie zapobiegania incydentom.
3. Nie tylko teoria, ale i praktyka.
Oczywiście pracownicy muszą zostać przeszkoleni z teorii i podstawowych zasad cyberbezpieczeństwa, ale równie ważne jest sprawdzenie wiedzy pracowników w praktyce. Poprzez udział w symulowanych atakach phishingowych w firmie, pracownicy będą mogli sprawdzić swoją zdolność do reagowania w rzeczywistych warunkach i uczyć się dzięki zbieraniu tego typu doświadczeń, aby na co dzień identyfikować potencjalne zagrożenia. Takie szkolenie podniesie kwestię cyberbezpieczeństwa wśród współpracowników i organizacji jako całości, co zachęci pracowników do aktywnego zgłaszania podejrzanych e-maili i możliwych ataków do specjalistów ds. bezpieczeństwa IT firmy.
4. Analityka, która pomoże ocenić zdolność organizacji do samoobrony.
Aby osiągnąć dobre wyniki, należy najpierw ocenić rzeczywistą sytuację. Oprócz wzmocnienia ochrony pracowników, symulowania ataków phishingowych, należy zebrać cenne informacje dotyczące rzeczywistej zdolności organizacji do wykrywania prawdziwych cyberataków i zapobiegania im. Za pomocą zaawansowanego narzędzia do symulacji phishingu możliwe jest uzyskanie dogłębnej analizy wyników, która posłuży jako przewodnik do oceny i poprawy możliwości bezpieczeństwa firmy. Dzięki takim statystykom możliwe jest szybkie i dokładne zidentyfikowanie słabych stron organizacji oraz podjęcie odpowiednich działań.
Rozpoczynając takie szkolenie w firmie, która wcześniej nie miała do czynienia z taką aktywnością, zwykle odsetek nieudanych symulacji jest bardzo wysoki – nawet w renomowanych firmach IT może wynosić około 30-40%. Jednak najważniejszy krok został już zrobiony w celu uzyskania danych o rzeczywistej sytuacji, a odsetek ten można znacznie zmniejszyć w ciągu kilku miesięcy w miarę postępu procesu szkoleniowego.
CloudStudy — platforma e-learningowa z zakresu cyberbezpieczeństwa i narzędzie do symulacji phishingu.
CloudStudy to platforma e-learningowa dotycząca bezpieczeństwa cybernetycznego i jednocześnie narzędzie do symulacji ataków phishingowych opracowane na Łotwie, która oferuje nowoczesne i angażujące treści szkoleniowe. Platforma jest specjalnie zaprojektowana do realizacji szkoleń firmowych. Wypróbuj teraz bezpłatnie w swojej firmie: https://study.cloudstudy.pl/register-customer